Oyun konsolları hangileridir? Xbox ve PlayStation arasındaki fark nedir?

selmansonmez 

Yönetici
yönetici rank
moderatör rank
Katılım
30 Ara 2018
Konular
377
Mesajlar
682
Tepkime puanı
53
Çevrimiçi zaman
1 saat 6 dakika
Yaş
34
Konum
Antalya
Ticaret
0 / 0 / 0
[FONT=&quot]Yeni nesil oyun konsolları arasında en bilinen iki oyun konsolu şüphesiz Xbox ve PlayStation. Nintendo özellikle Japonya'da ve bazı ülkelerde daha yaygın kullanılmasına rağmen dünya çapında en çok bilinen oyun konsolları Xbox ve PlayStation'dır. Peki Xbox nedir, PlayStation nedir? Aralarındaki farklar nelerdir?[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]
fft351_mf26965918.Jpeg
[/FONT]

[FONT=&quot]Xbox Nedir?
Microsoft'un ürettiği Xbox, ya da yeni nesil ismiyle Xbox One, gelişmiş bir oyun konsoludur. PC tabanlı bir konsol olan Xbox One, çoğu bilgisayara nazaran daha düşük konfigürasyona sahip olsa da grafik kalitesi ve performans olarak çok üsttedir. Çünkü Xbox'lar, bilgisayarlar gibi birçok işi yapmak amacıyla üretilmemiştir. Fonksiyonları oyunları çalıştırmak ve internet bağlantısı sağlamaktır.
Türkiye'deki resmi satışı 2014 yılında başlayan Xbox'ın şu an üretilmeye devam edilen modeli Xbox 360 Slim ve Xbox One'dır.
PlayStation Nedir?
PlayStation Sony tarafından ilk defa 1994 yılında üretilen oyun konsoludur. Şu an için son versiyonu 4. nesil olan PlayStation 4 olan konsol, tıpkı Xbox gibi oyunları çalıştırmak ve internet bağlantısı sağlama fonksiyonlarına sahiptir. Bu yüzden oyun performansı ve grafik kalitesi çoğu bilgisayardan ileridedir.
Xbox ve PlayStation arasındaki fark nedir?
İki konsolun da işlevleri aynıdır. Üretici firmaları farklı olan oyun konsollarından PS4 1.6 GHz işlemci hızına, Xbox One ise 1.75 GHz işlemci hızına sahip. Her iki ürün de 8 çekirdekli işlemci kullanıyor.
İki ürün de x68 tabanlı AMD işlemci kullanıyor. Fiyatlar sahip oldukları hafıza modeline göre değişse de aynı hafızaya sahip modellerindeki fiyatlar birbirine çok yakın.
Dünya genelinde satış rakamlarına bakıldığında son resmi açıklamalar şöyle: 2017 sonunda PlayStation 73.6 milyon, Xbox ise 2016 Ocak ayında 19 milyon satışa ulaştıklarını açıkladılar.

[/FONT]
 

Benzer konular

Ana Sayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst