New Jersey Nerededir?

selmansonmez 

Yönetici
yönetici rank
moderatör rank
Katılım
30 Ara 2018
Konular
377
Mesajlar
682
Tepkime puanı
53
Çevrimiçi zaman
1 saat 6 dakika
Yaş
34
Konum
Antalya
Ticaret
0 / 0 / 0
New Jersey, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaletinden biridir. Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu yakasında yer alan New Jersey, ülkenin en küçük eyaletlerinden biridir. Eyaletin kuzey doğusunda bir diğer Amerika Birleşik Devletleri eyaleti olan New York, batısında Pensilvanya ve güney batısında da Delaware bulunmaktadır. Ayrıca New Jersey’nın doğusunda ise Atlantik Okyanusu yer almaktadır. Bu anlamda bir okyanus eyaleti de olan New Jersey, Birleşik Devletleri’n en güzide kabul edilen eyaletleri arasında yer almaktadır. Yapılan bir araştırma sonucu New Jersey’nin Amerika Birleşik Devletleri eyaletleri arasında en popüler 11. eyalet olduğu belirlenmiştir. Bu anlamda eyalet, yüzölçümü bakımından en popüler ve en küçük eyalet olma özelliğini de haizdir. Yüzölçümü bakımından New Jersey, Birleşik Devletleri’n en küçük 4. eyaleti konumundadır. Ayrıca New Jersey, kişi başına düşen yıllık gelir bağlamında Amerikan ortalamasının üzerinde bir ortalamaya sahiptir.
nj-largemap-300x218.png
New Jersey eyaletinin başkenti, Trenton şehridir. Şehir eyaletin başkenti olmasına karşın oldukça küçüktür. Hatta kasaba ayarındadır. New Jersey’nin en görkemli ve en önemli şehri aynı zamanda da eyaletin ekonomik merkezi olan Newark’tır. Küçük bir eyalet olmasına karşın çok yoğun bir nüfusa da sahip olan New Jersey, sınırları içinde yaklaşık olarak 9 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Bu da eyaleti, metrekareye düşen insan sayısında Amerika Birleşik Devletleri’nin en yoğun eyaleti yapmaktadır. Bu denli bir yoğunluk oranı diğer hiçbir eyalette bulunmamaktadır. Hane halkının ortalama yıllık geliri ise, 67 bin dolar civarındadır. Bu anlamda New Jersey, oldukça yüksek bir refah seviyesine sahip olmakla da ünlüdür. Eyaletin en yüksek noktası, High Point’tir ve bu noktanın deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık olarak 550m’dir. Eyaletin en alçak noktası ise, Atlantik Okyanusu seviyesidir.

Amerika Birliği’ne dahil edildiği tarih 18 Aralık 1787 olan New Jersey, bu anlamda Birleşik Devletleri’n en eski 3. eyaleti konumundadır. Eyalet Amerikan siyasetinde de oldukça önemli bir konuma sahiptir. New Jersey, genel seçimlerde 12 adet delege çıkarmaktadır. Son yapılan seçimlerde 7 Demokrat, 5 de Cumhuriyetçi delege çıkmıştır. Amerikan nüfusunun en sofistike olanlarına rastlayabileceğiniz New Jersey, yaklaşık olarak 3000 yıl boyunca yerli Amerikalılara ev sahipliği yapmıştır. Sonrasında bölgeye ilk olarak 17. yüzyılda Danimarkalılar gelmiş ve onları İsveçliler izlemiştir. İngilizlerin bölgeye gelmesiyle beraber ise, bölge tam olarak İngiliz hakimiyetine girmiştir. New Jersey, Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret eden uluslar arası turistlerin de oldukça uğrak mekanları arasında yer almaktadır. Bölgede bulunan Newark Havalimanı, New York yolcularının da sık sık tercih ettiği meydanlar arasında yer almaktadır. Dünyaca ünlü eğitim kurumları da bulunan New Jersey, Rutgers Üniversitesi ile de oldukça fazla öğrenciyi kendisine çekmektedir.
 
Benzer konular Forum Tarih
forumagel Güncel Haberler 0 457

Benzer konular

Ana Sayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst