Malta? Malta nerede? Malta Adaları? Malta Başkenti neresi? Malta adası nerede harita?

selmansonmez 

Yönetici
yönetici rank
moderatör rank
Katılım
30 Ara 2018
Konular
377
Mesajlar
682
Tepkime puanı
53
Çevrimiçi zaman
1 saat 6 dakika
Yaş
34
Konum
Antalya
Ticaret
0 / 0 / 0
Malta? Malta nerede? Malta Adaları? Malta Başkenti neresi? Malta adası nerede harita?

maltanerede.jpg


MALTA ADALARI NEREDE?
Malta, Sicilya'nın 90 km güneydoğusunda olup Tunus, Libya ve İtalya'nın Lampedusa adalarına komşu durumdadır. Dil okullarının değişilmez adresi olan Malta, aynı zamanda coğrafik konumu itibariyle tam olarak Akdeniz'in kalbinde yer alıyor. Malta takım adaları Malta, Gozo, Comino, Cominotto ve daha küçük adacıklar olan St. Paul's ve Filifla adalarından oluşuyor.

Malta kelimesinin Yunan Melita kelimesinden geldiği epey yaygın bir teori. Anlamı bal tatlısı olan bu kelimenin adaya ismini vermesini adada sayısı çok fazlaca bulunan bal arılarına bağlayabiliriz. Diğer bir teori ise Fenike dilinde cennet anlamına gelen Maleth kelimesinden Malta'nın türediğini savunuyor. Malta adasında İngilizce ve Maltaca resmi diller olarak kabul ediliyor. Erken yaşlarda verilen eğitim sayesinde hemen hemen herkes İngilizce konuşabiliyor (peki ya siz?). Ayrıca İtalyan televizyonun katkısı ve coğrafi yakınlığı nedeniyle birçok Maltalı ile İtalyanca anlaşabilmek de mümkün.

Birçok Maltalı Katolik Hristiyan olup kilisenin oldukça ciddi bir gücü bulunuyor. Onun dışında Malta'da farklı din ve meshep gruplarını görmek de mümkün. Müslümanlık ve Protestanlık'a inan bazı topluluklar da mevcut.

MALTA ADALARI
246 kilometrekare alanıyla Malta'nın en büyük adası olan Valetta aynı zamanda 1974'de kurulan Malta Cumhuriyeti'nin de başkenti olma özelliğine sahip. Malta Avrupa'nın nüfus yoğunluğu bakımından bir numaralı ülkesi durumunda olup km² başına 1300 kişiye ev sahipliği yapıyor.

SLI_MT_Valletta_view_from_The_Point_29_filter_FBPromotedLinkPost.jpg


Valletta, 1974'de kurulan Malta'nın başkenti.

GOZO
Gozo, göz alıcı güzelliğe sahip, sessiz ve huzurlu bir ada. Gozo adası Malta adasından biraz daha kırsal bir yerleşim yapısına sahip ve yaklaşık 30,000 kişilik bir insan popülasyonu var. Victoria (Rabat) bu adanın merkezi durumunda. Gozo adasında yaşayanlar Gozitan olarak adlandırılırken, aynı zamanda adada birçok doğal, tarihi ve artistik bölge bulunuyor. Calypso'nun mağarasının yanı sıra Ġgantija adında Neolitik çağdan kalma tapınaklar mevcut. Adadaki küçük bir kasaba olan Nadur, düzenlenen karnaval haftası nedeniyle birçok turisti bu dönemde ağırlıyor.

COMINO
Malta ve Gozo adaları arasında yer alan Comino adasındaki en önemli yapı olan St. Mary's Kulesi'nin tarihi 1416'ya kadar dayanıyor. Savunma amaçlı inşa edilen bu kule, zamanında erken uyarı işlevi görmüş ve adayı korsanlardan ve kaçakcılardan korumuş. Şimdileri ise adada çok az kişi yaşıyor.

MT_gen_Comino_63_FBPromotedLinkPost.jpg


Comino, Malta ve Gozo adalarının arasında yer alıp beyaz kireçtaşından sahillere sahip.

COMINOTTO
Cominotto adası birçok dalış severin ve doğa tutkununun uğrak noktası olmasını masmavi bir lagüne (Blue Lagoon) ve tertemiz denizine borçlu.

FILFLA VE FILFOLETTA
Filfla ve Filfoletta Malta'nın en güneyinde yer alan karalıklar. Adları Arapça Filfel yani biber kelimesinden geliyor. 1856'da meydana gelen deprem sonucu adanın boyutu küçülürken aynı zamanda adada yer alan küçük ortaçağ kilisesi de yıkılmış. Günümüzde ise bu iki ada doğal rezerv alanı olarak korunmakta olup, yalnızca biyologlara ve vahşi yaşama açık konumda.

Alıntıdır.
 

Benzer konular

Ana Sayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst