Kayıt Dondurma Nasıl Yapılır?

selmansonmez 

Yönetici
yönetici rank
moderatör rank
Katılım
30 Ara 2018
Konular
377
Mesajlar
682
Tepkime puanı
53
Çevrimiçi zaman
1 saat 6 dakika
Yaş
34
Konum
Antalya
Ticaret
0 / 0 / 0
kayıt dondurma nasıl yapılır
üniversite kayıt dondurma
üniversite kayıt dondurma nasıl yapılır

Öğrenimine sağlık,askerlik,maddi ve ailevi nedenler ile devam etmek istemeyen öğrencilerden izin / kayıt dondurmak isteyenler kesin kaydını yaptırdıktan sonra gerekçelerini belgeleyerek ilgili dönemin başlangıcından itibaren en geç iki hafta içerisinde Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne dilekçelerini vermeleri gerekmektedir.

İlgili yönetim kurulları tarafından kabule değer görülen kayıt dondurma taleplerinde eğitim en az bir (hazırlık sınıfında güz ve bahar yarıyılları olmak üzere toplam iki dönem) en fazla dört dönem kayıt dondurulabilmektedir. Askerlik hariç bir defada en fazla iki dönem kayıt dondurulabilir. Kayıt dondurulan sürenin sonunda ücretli ve %50 burslu öğrenciler gerekli ücretleri ödeyerek
virgul.gif
eğitime kalınan yerden devam ederler. Kayıt dondurulan süreler eğitim süresinden sayılmaz. Kayıt dondurulan sürede öğrencilerin askere sevk tehir işlemleri yapılır.

Kayıtlarını dondurmak isteyen öğrenciler kaç dönem kayıt dondurmak istediklerini belirten dilekçelerine kayıt dondurma sebeplerini belirten belgeleri ekleyip derslerin başlangıcından itibaren en fazla bir ay içerisinde Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne elden veya posta ile göndermeleri gerekmektedir.

Bir dönem kaydını donduran ücretli öğrenciler o dönem ödenen öğrenim ücretinin yarısını %50 burslu öğrenciler o dönem ücretli öğrencilerin ödemiş oldukları öğrenim ücretinin %25’ini iki dönem kaydını donduran ücretli öğrenciler o eğitim-öğretim yılı ödenen öğrenim ücretinin yarısını %50 burslu öğrenciler o eğitim-öğretim yılında ücretli öğrencilerin ödemiş oldukları öğrenim ücretinin %25’ini öderler.Belirtilen miktarlardan fazla ödeme yapanların bu fazla ödedikleri miktarlar
virgul.gif
öğrencinin dilekçesinde belirttiği Denizbank veya Asyabank’taki hesabına yatırılır.

Kaydını donduracak öğrenciler; Üniversitemizden almış oldukları bilgisayar ile buna ait sarf malzemelerini spor malzemeleri ile Kütüphane ve Dokümantasyon Müdürlüğü’ndan almış oldukları kitapları hasarsız olarak teslim etmeleri gerekmektedir.
Kaydını donduran öğrenciler kayıt dondurma süresince derslere ve sınavlara giremezler. Üniversitenn sağladığı imkânlardan ve öğrencilik haklarından yararlanamazlar. Yalnız hazırlık bölümü öğrencileri hariç izinli oldukları dönem / dönemlerde öğrencinin kendi sınıfında bulunan arkadaşlarının almış olduğu derslerden yaz okulunda açılanları istemeleri halinde alabilirler.

Mahkûm olan veya aranmakta olduğu ilgili mercilerce bildirilen öğrencilere izin verilmez.

Eğitim-öğretimin ilk yılında kayıt donduracak öğrencilerden son iki yılın TOEFL (IBT) sınavından 79 veya daha yukarı puan alanlar bu durumlarını kayıt dondurma işlemi bitiminde belgeleyerek yeterlik sınavından muaf tutulabilirler. Muaf tutulan bu öğrenciler başarılı sayılır ve
lisans programına kayıt yaptırabilirler.

Kayıt dondurma talepleri ilgili yönetim kurullarında uygun görülenlerin bu durumları öğrencinin adresine yazılı olarak bildirilir.
Eğitim-öğretimin ilk yılında kayıt donduran öğrenciler İngilizce seviye tespit sınavına girmemeleri gerekir. Girmiş olsalar dahi bu sınavları geçersiz sayılıp eğitim-öğretime başlayacakları yıl ilk defa kayıt yaptıran öğrencilerle birlikte yeniden seviye tespit sınavına tabi tutulurlar.

Bir eğitim-öğretim yılı izinli sayılıp mazeretleri ikinci dönem başlamadan biten (hazırlık sınıfı öğrencileri hariç) öğrenciler bu durumlarını belirten bir dilekçe ile Öğrenci işleri Müdürlüğü’ne başvurmaları halinde ikinci dönem derslerine başlayabilirler.
 

Benzer konular

Ana Sayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst