İnsanLar İçin En Tehlikeli 10 Hayvan

selmansonmez 

Yönetici
yönetici rank
moderatör rank
Katılım
30 Ara 2018
Konular
377
Mesajlar
682
Tepkime puanı
53
Çevrimiçi zaman
1 saat 6 dakika
Yaş
34
Konum
Antalya
Ticaret
0 / 0 / 0
İnsanLar İçin En Tehlikeli 10 Hayvan

Gezegenimizi paylaştığımız hayvanların çoğu insanlar için büyük tehlike oluşturabilirler. her ne kadar bu çlümcül karşılaşmalar genelde insanın suçu olsa da her sene bir sürü insan bu hayvanların yüzünden ölmektedir. Bu karşılaşmaların sebebi genellikle hayvanların bölgesine giren ve onların yaşam alanına müdahele sebebi ile meydana gelmektedir.

İşte Dünya’daki en tehlikeli 10 hayvan:

10) Ayı:
[
Ayıların bir çok alt türü bulunmaktadır. Fakat özellikle kutup ayısı, kara ayı ve grizli ayısı son derece ölümcüldürler. Bu ayılardan biri karşınızda iki ayağının üzerine kalktığı zaman başınız belada demektir. Bu hayvanlar her sene 5-10 civarı insanın ölümünden sorumludurlar. Bu ölümler genellikle insanların ayıların bölgesine girmesi sonucu meydana gelmektedirler.
Ayılar genelde güçlü pençeleri ve çok güçlü çenelerini kullanarak saldırırlar.
Karşınızda sinirli bir ayı bulduğunuz zaman sakın arkanızı dönüp kaçmaya çalışmayın. Ayılar insanlardan çok daha hızlı koşarlar. Bunun yerine çok yavaş hareketlerle geriye çekilin. Eğer ayı agresif hareketlerine devam ederse geri çekilirken bağırıp gürültü yapın ve bulduğunuz taş ve sopaları ayıya fırlatın. Genellikle ayılar insanlara öldürmek amaçlı saldırmazlar ve tehdit olarak gördükleri durum ortadan kalkınca sakinleşirler.
Yıllık Ortalama ölümler: 5-10 arası

9-) Köpekbalığı:

Her ne kadar köpekbalığı saldırısı denince akla ilk gelen büyük beyaz köpekbalığı olsa da insanlara yapılan tahriksiz saldırıların büyük kısmından boğa köpekbalıkları asıl suçlulardır. Dünyanın neredeyse bütün sıcak ve sığ sularında bulunan bu hayvanlar özellikle agresif ve ne yapacağı belli olmayan hayvanlardır. 360 tür köpekbalığından sadece dört tanesi insanlar için tehdit oluşturmaktadır. Bunlar, büyük beyaz, kaplan köpekbalığı, okyanus beyaz yüzgeçlisi ve boğa köpekbalığıdır.
Bir köpekbalığı, en büyük silahı olan jilet gibi keskin dişlerle dolu ağzı ile saldırır. Bu kuvvetli çene neredeyse her şeyi ısırabilir. Kırılan dişleri olursa bunlar bir kaç gün içinde yenilenirler.
Sarı ve portakal rengi renkler köpekbalıklarını özellikle irite eder. Dolayısı ile köpekbalığı olan yerlerde bu renkleri giymek pek akıllıca olmayabilir. Eğer bir yerinizi kanıyorsa sudan hemen çıkın çünkü bir köpekbalığı kan kokusunu kilometrelerce öteden alır. Yalnız yüzmeyin köpekbalıkları gruplar yerine tek başına olan avları tercih ederler. Burnu ve solungaçları köpekbalığının hassas noktalarıdır. Saldırı anında bu noktalara vurmak köpekbalığının geri çekilmesini sağlayabilir.
Yıllık Ortalama ölümler: 100 civarı

8- ) Denizanası:

Denizanası pek tehlikeli bir hayvan olarak gözükmeyebilir ama bu türün bazı üyeleri Dünya üzerindeki en zehirli deniz hayvanlarının başında geliyorlar. Kutu denizanası bu türün en zehirlileri arasındadır. Uzun dokunaçları bir sürü zehirli iğne ile biter. Genelde bunları bir savunma mekanizması olarak kullanırlar. Bu uzuvları kurbanına saplar ve zehri aktarır. Kutu denizanası saldırısına uğrayan bir insan dakikalar içinde ölebilir. Ölüm genellikle kalbin durması şeklinde meydana gelir.
Denizanalarının var olduğu bilinen yerlerde özel giysiler ile denize girin. Bir denizanası tarafından sokulursanız hemen sudan çıkın. Sokulan yere sirke uygulayın ve bir sopa veya benzeri bir şeyi deriye bastırıp ovarak kalan iğneleri çıkarın.
Yıllık Ortalama ölümler: 100 civarı

7-) Su aygırı:

Su aygırları ilk bakışta oldukça hantal, tembel ve tehlikesiz görünebilirler ama aslında son derece agresif hayvanlardır. Buna 120 santime kadar açılan devasa ağızları kocaman dişleri ve büyük güçlü cüsseleri de eklenince oldukça tehlikeli hale gelmeleri çok kolaydır. Ayrıca su aygırı göründüğü kadar hantal bir hayvan değildir. Bir su aygırı kısa mesafeli bir olimpiyat koşucusundan daha hızlıdır.
Karada iken su ile aralarına girenleri ezmek, ya da büyük sivri dişleri ile ısırmak sureti ile öldürürler. Suda ise tekneleri alobora ederek düşenleri devasa ağızları ile öldürürler.
Su aygırlarını kesinlikle ani hareketlerle şaşırtmayın. Eğer suda iseniz, kürekler ile suya vurarak su aygırlarını varlığınızdan haberdar edin. Genellikle daha derine gitmek üzere hareketlenirler. Karada bir su aygırı ile karşılaşırsanız, sakın su ve su aygırı arasında durmayın.
Yıllık Ortalama ölümler: 100-150 arası

6-) Fil:

Sevecen ve dostça görüntüsüne rağmen filler her sene hatırı sayılır kişide insanı öldürmekteler. Gerçi bu ölümlerin büyük çoğunluğu travma geçiren fillerden veya yaşam alanları gittikçe azalan filler yüzünden meydana geliyor. Çoğu durumda da fil koca gövdesi ve büyük kuvveti ile verdiği zararın farkına varmıyor.
Devasa boyutları sayesinden kurbanlarını ezerek veya vurarak öldürüyorlar ya da büyük dişlerini kullanıyorlar.
Genel olarak bir fili irkiltmeyin. Büyük ihtimalle bir tehdit sezerse saldıracaktır. Eğer bir fil saldırmaya niyetli gözüküyorsa mümkün olduğu kadar gürültü yapın. Bu fili geri çekilmeye ikna edebilir. Bir ağaç bulup tırmanmak da bir yöntem olabilir. Tabii filin deviremeyeceği bir ağaç olmasında fayda var.
Yıllık Ortalama ölümler: 300-500 arası

5-) Timsah:

Timsahlar tarih öncesinden kalma mükemmel katillerdir. Bir yemek timsaha uzun süre yeter. Bu yüzden sabırla kusursuz saldırı anını bekleyecektir.
Timsahlar suyun içinde bir anda roket gibi fırlayarak güçlü çeneleri ile avlarını yakalar ve su içine çekerler ya da yuvarlanarak avlarının kafasını karıştırıp kaçma şanslarını yok ederler.
Timsah saldırılarından korunmanın en kolay yanı timsah olan yerlerden uzak durmak ve timsah olan sularda yüzmemek. Timsahlar çok iyi yüzücüdürler ve suda pek şansınız yok. Bazı timsah türleri (mesela Avustralya’ya özgü tuzlu su timsahı) karada kısa mesafede bir at kadar hızlı koşabilirler. Eğer bir timsah tarafından kapılırsanız bağırın, çağırın, yumruklayın ama pek de şansınız yok.
Yıllık Ortalama ölümler: 600-1000 arası

4-) Büyük kediler

Büyük kediler ailesi genellikle aslan, kaplan, jaguar ve leopardan oluşmakla beraber puma, kugar gibi diğer kedilerde bazen bu isimle anılırlar. Doğal yaşam alanlarının yok edilmesi ve avlarının azalması nedeni ile her gün daha çok vahşi kedi insanlarla karşılaşmaktadır.
Kaplanlar genellikle arkadan saldırırlar ve avlarının atardamarlarını ısırmak veya boynunu kırmak için boynunu hedef alırlar. Bu genelde büyük hayvanlar için geçerli tabii yetişkin bir kaplanın tek bir pençe darbesi bir insanın boynunu kırmak için fazlasıyla yeterli.
Eğer büyük bir kedi ile karşılaşırsanız, gözlerinin içine bakın ve onunla göz temasını yitirmeyin. Yanınızda bulunan eşyalar ile kendinizi olduğunuzdan büyük göstermek de işinize yarabilir. Eğer arkanızı döner ve kaçmaya çalışırsanız kedi kesinlikle saldıracaktır. Bağırmak ve bir şeyler fırlatmak da kedinin saldırıdan vazgeçmesini sağlayabilir. Eğer biri sizi yakalamış ise burnuna ve gözlerine vurmayı deneyin.
Yıllık Ortalama ölümler: 800 - 1000 arası

3-) Akrep:

Akrep son derece öldürücü bir hayvandır. Büyük ihtimalle her sene kaydedilenden daha fazla ölüme sebep olmaktadır. Buna rağmen dünyadaki 1500 kadar akrep türü arasından sadece 25 kadarı tehlikeli sayılmaktadır.
Akrepler genellikle zehirlerini kuyruklarında bulunan bir iğne ile avlarına aktarırlar. Buna rağmen Tüküren Afrika Akrebi zehrini bir metre kadar uzağa püskürtebilir. Zehir avı felç etmek sureti ile iş görür.
Akrepler genelde gündüz ortalıkta dolaşmazlar ve gece aktif hale gelirler. Dolayısı ile yatmadan önce yatağınızı silkelemekte fayda var. Ayrıca lavanta ve limonun akrepleri uzak tuttuğuna dair söylentiler de var.
Yıllık Ortalama ölümler: 900 - 2500 arası

2-) Yılan:

Dünyada 2000 kadar çeşit yılan var ve bunlardan sadece 450 tanesi zehirli. Bunlardan sadece 250 tanesi insanlar için zehirli. Ama özellikle bazı yılanlar, mesela kral kobra, kara mamba ve mercan yılanı gibi, gezegendeki en zehrili hayvanlar arasındalar. Bu hayvanlardan biri tarafından ısırılanlar genellikle dakiklar içinde ölmektedir.
Yılanlar çok hızlı hayvanlardır ve insanların her yeri ısırmak için iyi bir hedeftir. Zehir çok çabuk bir şekilde kana karışarak etkisini gösterir. Yılanlar avlarını felç etmek amacı ile zehirlerini kullanırlar. Kral kobra bir insan boyu kadar yükselebilirve zehrini göze fırlatabilir.
Tüm öldürücü yanlarına rağmen genelde yılanlar tehdit edilmedikçe insanlara saldırmazlar. Ölümler genelde yılanları rahatsız etmek, saklandıkları yerleri kurcalamak ya da üzerlerine basmak yüzünden meydana gelen ısırıkların sonucudur.
Eğer bir yılanla karşı karşıya kalırsanız çok yavaş hareketlerle geri çekilin. Bir yılan uzunluğunun yarısı kadar bir mesafeden anında saldırabilir. Eğer bir tehdit sezerse -ani hareketler hayvan tarafından bu şekilde yorumlanacaktır - ve irkilirse, bunu yapacaktır.

1-) Sivrisinek:

Küçük sivrisinek. Çoğumuzun can sıkıcı bir haşerat olarak düşündüğü sivrisinek her yıl diğer hayvanlardan daha fazla insanın ölümüne sebep olmaktadır. Sıtma, sarı humma, nil humması gibi bir sürü son derece bulaşıcı ve son derece ölümcül hastalık sivrisinekler tarafından yayılmaktadır.
Dişi sivrisinekler salgıladıkları bir sıvı ile deriyi inceltir ve keskin ağızları ile burayı delerek kurbanın kanını emerler. Çoğu kurban ısırıldıklarını bağışıklık sistemi harekete geçene kadar hissetmez. Bu sırada ise sivrisinek işini bitirmiştir.
Eğer hastalıklı bölgelere gidiyorsanız, aşılarınızı ve haplarınızı unutmamalısınız. Sivrisineklere karşı en etkin koruma DDT ile donatılmış ağlardır. Ayrıca deriye direk sürülen kremler ve sinek spreyleri de faydalı olabilir.


 

Benzer konular

Ana Sayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst