Fotoğrafçılıkta Giriş Açıklığı Nedir ?

selmansonmez 

Yönetici
yönetici rank
moderatör rank
Katılım
30 Ara 2018
Konular
377
Mesajlar
682
Tepkime puanı
53
Çevrimiçi zaman
1 saat 6 dakika
Yaş
34
Konum
Antalya
Ticaret
0 / 0 / 0
Giriş Açıklığı (İngilizce: entrance pupil), objektiflerde ışığın optik sisteme girdiği ön taraftan bakıldığında görülebilen fiziksel diyafram açıklığının görüntüsüdür. Aynı diyafram açıklığının objektifin arka kısmından görünümüne ise çıkış açıklığı adı verilir.

Optik tasarım dahilinde fiziksel diyaframın önünde cam elemanlar bulunduğundan, giriş açıklığının çapı gerçekte olduğundan daha büyük veya küçük görünecektir. Söz konusu açıklığın çapı objektifin büyütme özelliğine ve optik tasarım dahilindeki yerine bağlı olarak değişkendir. Giriş açıklığının yeri objektifin perspektif merkezidir. Diğer bir değişle paralaks etksinin sıfır olduğu noktadır. Bu açıdan bakıldığında panoramik fotoğrafçılıkta önem arz eder. Birden fazla karenin çekildiği ve nihayi tek bir fotoğraf olarak birleştirildiği durumlarda fotoğraf makinası, üzerinde takılı objektifin giriş açıklığının bulunduğu nokta sabit tutularak yatay düzlemde döndürülür. Bu şekilde kullanım perspektif hatalarını elimine eder.

Bunun dışında giriş açıklığı f-stop değerinin hesaplanmasında da kullanılır. Bir objektifin f-stop değerleri aşağıdaki formülle hesaplanır:

f-stop = f/EN

f = objektifin odak uzaklığı (mm)

EN = giriş açıklığı çapı (mm)
 

Benzer konular

Ana Sayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst