Aile ve Tüketici Bilimleri

Konular
3
Çevrimiçi zaman
0
Ticaret
0 / 0 / 0
Kısaca

Aile ve Tüketici Bilimleri Programı; yerel, ulusal ve evrensel düzeyde birey, aile ve kurumların fiziksel, ekonomik ve psikolojik değişimini ve mevcut kaynaklarını dikkate alarak yaşam koşullarının daha sağlıklı, güvenli, düzenli ve tatminkâr hale getirip refahlarının yükseltilmesini sağlamak için çalışacak, makroekonomik, teknolojik ve sosyal gelişim, değişim ve etkileşimleri bilen, kavrayan, değerlendiren ve bu yolla kişi ve ailelerin yaşam kalitesini, kurumların hizmet kalitesini yükseltmeye yönelik çalışmalar yapacak elemanları yetiştirmeyi amaçlar.

Kişisel Özellikler

Aile ve Tüketici Bilimleri Programında okumak isteyenlerin; sınıf içi ve saha çalışmalarına katılmada engeli bulunmayan, toplum meselelerine duyarlı, sorumluluk alabilecek, toplum içindeki farklı kurumlarla iletişim kurabilecek, sosyal, değişim ve gelişime açık bireyler olmaları gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri

Programın öğretim süresi dört yıldır. Öğretim süresince; Aile ve Tüketici Bilimlerine Giriş, Fizik, Kimya, Biyoloji, Temel Matematik, Sosyoloji, Beslenme İlkeleri ve Besinler, Aile Sağlığı-Yapısı, Tüketicinin Korunması Yasaları, Mesleki Literatür Kavramları ve Terimler, Kişisel ve Toplumsal Sağlık, Anne ve Çocuk Beslenmesi, Ev Araç ve Gereçleri derslerinden oluşan bir program uygulanır.

Sosyal Statü ve Ünvanlar

Aile ve Tüketici Bilimleri Programını tamamlayanlara ''Aile ve Tüketici Danışmanı-Planlamacısı'' unvanı verilir.

Çalışma Sahaları

Mezunlar; Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Rekabetin ve Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğü; kamu ve özel kuruluşlara bağlı hastaneler, oteller, tatil köyleri, yatılı okullar, kreşler, huzurevleri, misafirhaneler, öğrenci yurtları, halk eğitim merkezleri, rehabilitasyon merkezleri, temizlik şirketleri ve büyük departmanlı mağazalardaki (hipermarket) tüketici danışma ünitelerinde çalışma olanağına sahiptirler

Ana Sayfa Kayıt Ol Giriş Yap