• Merhaba değerli Foruma Gel üyeleri formumuza kayıt olarak sizlerle birlikte büyüyebiliriz. Sizleri seviyoruz. Foruma Gel Yönetimi!

[3D] Game Maker 8 ile 3D oyun yapma!!!

Konular
378
1 saat 10 dakika
Ticaret
0 / 0 / 0
Arkadaşlar baktım ki forumda Game Maker 3D ile ilgili bir şey paylaşılmamış ben de bilgimi sizlerle paylaşayım dedim. Vereceğim kodlar ile oyununuzu 3D yapabilirsiniz. Hadi başlayalım...

-Şimdi de Kamera diye bir obje oluşturalım

-Sonra Add Event'e girip Step'e tıklayın ve End Step seçin

-Şimdi de sağ dipteki menüden Control girip Code bölümündeki Execute Code'u (kağıdı) yandaki boş tarafa sürükleyip bırakın ve aşağıdaki kodları yazın.

Kod:
d3d_start();d3d_set_culling(false);
d3d_set_lighting(false);
d3d_set_hidden(true);
texture_set_interpolation(true)
-Şimdi ise Add Event'ten Create seçiyoruz ve üst maddedeki gibi control menüsünden Execute Code'u boş yere sürüklüyoruz ve aşağıdaki kodları yazıyoruz.

Kod:
zdirection=0;
z=0;
-Oyunumuz artık 3D ama şimdi sıra grafik de (grafik demeyelim de yer yüzü gökyüzü falan). İlk önce 2 tane Backgroun(arkaplan) oluşturuyoruz yani yeryüzünü ve gökyüzünü yapmak için. Birinin adı ArkaplanZemin, diğerinin adı da ArkaplanBulut olsun. Siz kendinize göre Load Background'dan seçebilirsiniz resimleri. Şimdi Add Event'ten Draw seçiyoruz ve Üst maddedeki gibi Execute Code'yi boşluğa sürüklüyoruz ve şu kodları yazıyoruz.

Kod:
d3d_set_projection(x,y,z+13, x+cos(direction*pi/180),y-sin(direction*pi/180),z+13+tan(degtorad(zdirection)), 0,0,1);

draw_set_color(c_white);

d3d_draw_floor(0,0,0,room_width,room_height,0,ArkaplanZemin,32,32);
d3d_draw_ellipsoid(-5000,-5000,-5000-64,   5000,5000,5000-64,ArkaplanBulut,1,1,64);

d3d_transform_set_identity();
d3d_transform_add_rotation_y(zdirection);
d3d_transform_add_rotation_z(direction);
d3d_transform_add_translation(x+0.05,y+0.05,13+0.05);
d3d_transform_set_identity();
- Her şeyi tamamladık sayılır. Bir tek hareket etme kaldı. Bunun içinde Add Event'ten Keyboard'a tıklayıp tek tek <Up> ve <Down> seçin.
- <Up> eventinde yine Execute Code'yi boşluğa sürüklüyoruz ve aşağıdaki kodu yazıyoruz.

Kod:
speed = 2;
- <Down> eventinde yine üst maddedekileri yapıyoruz fakat o kod yerine aşağıdaki kodu yazıyoruz. (2 sayısı hızı belirliyor. Ben 2 olarak aldım siz değiştirebilirsiniz.)

Kod:
speed = -2
- Artık hareket edebiliyoruz ileri geri ama etrafımıza bakamıyoruz. Bunu da sağlayabilmek için Add Event'ten Step'e tıklayıp tekrar Step seçin. Execute Code'yi boşluğa sürükleyin ve alttaki kodları yazın.

Kod:
direction-=(display_mouse_get_x()-display_get_width()/2)/8;zdirection-=(display_mouse_get_y()-display_get_height()/2)/8;
if
display_mouse_set(display_get_width()/2,display_get_height()/2)
;

{if zdirection > 89 then zdirection = 89;}
{if zdirection < -89 then zdirection = -89;}
- Evet arkadaşlar bu kadar yeter artık yeryüzünde gezebilirsiniz. Eğer savaş oyunu yapmak istiyorsanız onu bir dahaki konu da paylaşırım buraya linkini yazarım. İyi Eğlenceler...

NOT: Resimli olarak paylaşabilirdim ama vaktim yok ne yazık ki kusuruma bakmayın.
NOT-2: Kodların hepsi ALINTIDIR! Bu forumda paylaşılmadığı için başka yerden alıp paylaştım kodları. Ama yazılar falan hepsi bana aittir. Tekrar İyi Eğlenceler...

Bu konuyu görüntüleyenler