Fatiha Suresi Hakkında Hadisler

Konular
399
Çevrimiçi zaman
0
Ticaret
0 / 0 / 0
Hadislerde Fatiha Suresi

ibni Samit (ra) rivayetine tarafından Efendimiz (sav)

''Ummul Kurani Kur'anin anasi,asli mesabesinde olan Fatiha'yiokumayanin namazi yoktur'' buyurdu

İbnu Abbâs (radıyallahu anhümâ) anlatıyor:

Cibril (aleyhisselam), Hz Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in yanında otururken kapı sesine aynı bir ses işitti Başını göğe içten kaldırdı Cibril (aleyhisselâm) dedi ki: İşte gökten bir kapı açıldı, bugüne kadar böyle bir kapı asla açılmamıştıDerken oradan bir melek indi Cibril (aleyhissalâm) her yerde konuştu: İşte arza bir melek indi, şimdiye kadar bu melek hiç inmemiştiMelek selam verdi ve Hz Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'e : Sana bahşedilen iki nuru müjdeliyorum Bunlar, senden önce başka hiçbir peygambere verilmemişlerdi: Onların biri Fatihâ Sûresi, diğeri de Bakara Sûresi'nin son kısmı Onlardan okuduğun her harfe mukabil sana mutlaka büyük sevap verilecektir'' dedi

Adiyy İbnu Hâtim (radıyallahu anh) anlatıyor:

Hz Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ama: (Fatiha'da geçen) elmağdûb aleyhim (Allah'ın gazabına uğrayanlar) Yahudilerdir, eddâllîn (sapıtanlar) da Hıristiyanlar'dır
Tirmizi, Tefsir 2, (2957)

Konu Sahibi
Rhea
Konular
399
Çevrimiçi zaman
0
Ticaret
0 / 0 / 0
Cevap: Fatiha Suresi Hakkında Hadisler

Ebu Said İbnu'lMualla

Ben Mescidi Nebevi'de namaz kılıyordum Resulullah (tez) beni çağırdı Lakin (namazda olduğum için) icabet edemedim Sonra yanında gelerek: Ey Allah'ın Resulü namaz kılıyordum (bu sebeple yanıt veremedim diye özür demeç ettim) Bana: Allahu Teala Kitabında: Ey iman edenler, Allah ve Resulü sizi çağırdıkları süre hemencecik icabet edinbuyurmuyor mu?(Enfal, 24) dedi ve peşinde ilave etti: Sen mescidden çıkmazdan önce, sana Kur'anı Kerim'in (sevabca) en büyük süresini öğreteyim mi?dedi ve elimden tuttu Mescidden çıkacağı sırada ben: Sana en büyük sureyi öğreteceğimdememiş miydiniz? dedim Bana: O sure Elhamdü lillahi Rabbi'l Alemin'dir (ki namazlarda daima okunan) yedi ayet (esSeb'u'lMesani) ve bana verilen ulu Kur'an'dırbuyurdu

Hz Ali (ra) dan nakl edilen bir Hadisi Serif´te Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmustur

''FatihatulKitap Kur'ani Kerim'in başı olan Fatiha suresi Ars'in altindaki bir hazineden indirilmistir