beladan korunmak için dua

Konular
399
Çevrimiçi zaman
0
Ticaret
0 / 0 / 0
Peygamber Efendimizden Dualar
Belaya Uğrayanların Duası,
Musibetten korunma duaları

HzÖmer ile HzEbü Hüreyre (r a) anlatıyorlar: Resülullah (as) buyurdular fakat:
Kim bir belaya uğrayanı görünce şu duayı okursa: Seni imtihan ettiği şeyde bana âfiyet veren ve birçok yarattığından beni üstün kılan Allah'a hamdolsun!Artık yaşadığı müddetçe, bu bela ne olursa olsun ona mâruz kalmaktan muaf kılınırTirmizi, Da'avât 38, (3427, 3428); İbnu Mâce, Dua 22, (3892) Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh)'nin bir rivayetinde sâdece: Bu bela ona isâbet etmezdenmiştir

Hz Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) dua ederken şunu söylerdi: Allahım, dinimi dürüst kıl, o benim işlerimin ismetidir Dünyamı da dürüst kıl, hayatım onda geçmektedir Ahiretimi de içten kıl, dönüşüm orayadır Hayatı benim için her hayırda artma (vesilesi) kıl Ölümü de her değişiklik şerden (kurtularak) rahat(a kavuşma) kıl

Hz Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: Resülullah'ın duasının birçok: Allahümme âtina fi'ddünya haseneten ve fi'l âhireti haseneten ve kınâ azâbe'nnâr (Allahım bize dünyada da bir hayır, ahirette de bir hayır ver, bizi cehennem azâbından koruidi

Hz AIi (radıyallâhu anh)'nin anlattığına tarafından, Bir mükâteb ona gelerek: Kitâbet borcumu ödemekten âciz kaldım, bana destek etdedi Ona şu cevabı verdi: Sana, Resülullah (aleyhissalâtu vesseIâm)'ın bana öğretmiş bulunduğu bir duayı öğreteyim (Onu okuduğun takdirde) Sıyr dağı dek borcun da olsa, Allah onu sana değer öder Şöyle diyeceksin: AIIah'ım, yeterince helalinden vererek beni haramından koru Lütfunla ver, başkasına muhtaç etme

Konu Sahibi
Rhea
Konular
399
Çevrimiçi zaman
0
Ticaret
0 / 0 / 0
Cevap: beladan korunmak için dua

Abdullah İbnu Amr İbni'lAs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) şu duayı okurlardı: AIlah'ım, huşü duymaz bir kalbten sana sığınırım, dinlenmeyen bir duadan sana sığınırım, doymak bilmeyen bir nefisten, faydası olmayan bir ilimden, bu dört şeyden sana sığınırım

Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: Belanın ezmesinden, helâkın gelmesinden, kötü kazadan, düşmanların şamatasından Allah'a istiâze edin

Yeniden Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle dua ederdi: Allahım, şikak ve nifaktan ve kötü ahlâktan sana sığınırım

Allahım! Açlıktan sana sığınırım, çünkü o öyle fena yatak arkadaşıdır Hıyânetten de sana sığınırım, çünkü o ne kötü huydur

Hz Âişe (radıyallâhu anhâ) anlatıyor: Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) ölümünden önce şu duaları çok bitmiş ederdi: Sübhânallahi ve bihamdihi, estağfirullahe ve etübu ileyh (Allahım seni hamdinle tesbih ederim, màğfiretini diler, günahlarıma tevbe ederim)Ben kendisinden bunun sebebini sordum Şu açıklamayı yaptı: Ràbbim bana bildirdi ama, ben ümmetim hakkında bir alamet göreceğim Ben onu görünce Sübhânallâhi ve bihamdihi, estağfirullahe ve etübu ileyh zikrini artırdım Bu gördüğüm, İzâ câe nàsrullahi ve'lfethu süresidir

Konu Sahibi
Rhea
Konular
399
Çevrimiçi zaman
0
Ticaret
0 / 0 / 0

İbnu Mes'ud (radıyallâhu anh) anlatıyor: Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular oysa: Miraç esnasında İbrahim (aleyhisselâm)'le karşılaştım Bana: Ey Muhammed, ümmetine benden selam söyle Ve haber ver ancak: Cennetin toprağı temiz, suyu tatlıdır Burası (suyu tutacak şekilde) düz ve boştur Oraya atılacak tohum da sübhânallah, velhamdülillah, ve lâilâhe illallah, vallahu ekber cümlesidir

Hz Ebü Bekri'sSıddik (radıyallahu anh) anlatıyor: Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular oysa: İstiğfar eden kimse günde yetmiş kez de tevbesinden dönse günahta musır sayılmaz

ElEğarru'lMüzeni (radıyallâhu anh) anlatıyor: Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular oysa: Şurası kesin fakat, bazan kalbime gaflet çöker Ancak ben Allah'a günde yüz sefer istiğfar eder (affımı dilerim)

HzEbü Hüreyre (radıyallâhu anh) diyor fakat: Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ı işittim, demişti oysa: AIIah'a kasem olsun, ben günde Allah'a yetmiş defa istiğfar ediyorum tevbede bulunuyorum

Esmâ İbnu'IHakem elFezâri (radıyallâhu anh) anlatıyor: Ebü Bekir doğru söyledi: Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ı dinledim, demişti ki: Günah işleyip arkasından kalkıp abdest alarak iki rekat namaz kılan daha sonra da AIIah Teâla hazretlerine tevbe eden her insan mutlaka mağfiret olunurSonradan da şu ayeti okudu (Meâlen): Onlar kötü bir şey yaptıklarında ya da kendilerine zulmettiklerinde Allah'ı zikrederler, günahlarının bağışlanmasını dilerler Günahları Allah'tan başka bağışlayan kim vardır? (Ali İmrân 135)

Konu Sahibi
Rhea
Konular
399
Çevrimiçi zaman
0
Ticaret
0 / 0 / 0

Allah'a inandım, meleklerine inandım, kitaplarına inandım, peygamberlerine inandım, âhiret gününe inandım, iyiliğin de kötülüğün de Allah göre geldiğine inandım, öldükten sonra dirilmenin adalet olduğuna inandım Ben şehâdet ederim ancak, Allah'tan diğer bir ilâh yoktur, tekrar ben şehadet ederim ki, Muhammed (asm) Allah'ın kulu ve peygamberidir *